Nevíte si rady? Zavolejte.
(Po-Pá, 8-16 hod.)
Logo
0 ks
za 0 Kč
Nákupní košík je prázdný
Potřebujete poradit? Neváhejte nás kontaktovat.
  1. Úvod
  2. Blog
  3. Jak zapojit LED pásek?
  • Kategorie blogu
  • Štítky blogu

Potřebujete poradit?

Roman Šíp
+420 731 798 559 (Po-Pá, 8-16 hod.)
15.04.2020

Jak zapojit LED pásek?

Zkrácení LED pásku

Často je potřeba LED pásky zkrátit. To lze u klasických 12V pásků každých cca 5 centimetrů (3 diody). Lze to velice jednoduše provést nůžkami. Pásky mají viditelně označené místo, kde je lze rozstřihnout. Pokud by pásek byl rozdělen na jiném místě, nebyl by poslední kus  funkční.

                                                   Pásky lze zkrátit na vyznačených místech.

 

                                          Krácení je jednoduché,  postačí Vám i obyčejné nůžky.

 

Zapojení konektoru a LED pásky

Konektory slouží pro napájení, prodloužení, vytvoření ohybu nebo spojení LED pásků. Ty jsou zhruba 10-15 cm dlouhé. Zde si ukážeme, jak pásky propojit s dodatečným konektorem. Konektor musí doléhat na určené plochy + a -, které jsou na pásku vyznačeny a nacházejí se v místě pro krácení.  Důležité je si zvolit správnou šířku konektoru. Vyrábějí se buď pro šířku pásku 8mm nebo 10mm. Jakou šířku má váš pásek zjistíte dle technické specifikace.

Pásky lze také spojovat. Potřebujete speciální spojky k tomu určené. Ty samozřejmě naleznete v naší nabídce příslušenství. Vyplatí se je také použít v případě, že pásek chcete mít nalepený v pravém úhlu, či jiné atypické aplikaci.

 

                               Spojkou pásek prodloužíte, spojíte 2 části nebo vytvoříte místo, kde pásek nebude svítit.

 

Pájení LED pásků

Pásky lze také pájet. Jednobarevné LED pásky mají dva kontakty, jsou to stejné plochy jako pro připojení konektorů + a -. Barevné RGB LED pásky mají kontakty 4. Každý je určen pro jednu barvu. R – červená, G – zelená, B – modrá a poslední je + pro černý kabel.

 

Pokud chcete pájet LED pásek s krytím, je nejprve nutné odstranit krycí gel (návod níže). Po napájení je pro zachování krytí nutné pásek utěsnit, většinou se k tomu využívá bužírka, která se po zahřátí smrští.

Očištění LED pásku zalitém v silikonu (s krytím)

Pokud jste si vybrali pásek zalitý do silikonu (pásek s krytím) a chcete ho dále spojovat nebo zapojit do konektoru, je třeba jej od silikonu očistit. Použijte ostrý nůž a silikon jemně nařízněte. Pozor, abyste nepoškodili pásek.

 

Zapojení LED pásku do napájecího zdroje (trafa)

LED pásky jsou většinou napájeny napětím 12V, vyskytují se však i 24V nebo 230V varianty. Pro 12V LED pásky je potřeba napájecí zdroj. Do toho pásek zapojíme, zdroj (trafo) převede napětí ze sítě z 230V na 12V. V nabídce máme 3 různé typy napájecích zdrojů.

 

Vnitřní napájecí zdroje

Jedná se o základní řadu elektronicky spínaných zdrojů vhodných pro LED svítidla. Ze zdroje nevedou žádné kabely. Je potřeba do něj zapojit kabel ze sítě s 230V. Z tohoto kabelu jsou vyvedeny další 3, je to zelený (zemnící), modrý (N) a hnědý (L). Ty zapojíme dle schématu na zdroji. Dále jsou zde zdířky + (červený) a – (černý). Kabely z pásku takto tedy zapojíme. Pozor! Před zapojením se ujistěte, že ze sítě nejde do zdroje napětí! Pokud si nejste zapojením jisti, svěřte jej autorizované osobě.

 

Zásuvkové napájecí zdroje

Tyto zdroje vypadají jako adaptér a jsou z něj již vyvedené kabely. Na jedné straně je kabel pro připojení do zásuvky, do sítě. Na druhé straně je tzv. DC konektor (samec). LED pásek připojíme do DC konektoru (samice) a zdroj jednoduše propojíme.

                                    DC konektor napojený na napájecí konektor lze přímo zapojit k zásuvkovým zdrojům.

 

Voděodolné napájecí zdroje

Tyto zdroje splňují krytí IP67 (odolnost proti vodě a prachu). Jsou z nich již vyvedené kabely. Ty je však potřeba dále připojit do sítě a do LED pásku. Doporučujeme použít svorkovnici nebo kabely spájet k sobě. Pokud to však situace vyžaduje, je třeba spoje dobře utěsnit. Zde můžeme znova použít smršťovací bužírku a oba konce ještě utěsnit silikonem.

 

Zapojení LED pásku do stmívače

Ovladače jasu LED pásků neboli stmívače jsou často používaným příslušenstvím. Pro jednobarevné pásky slouží jako regulace jasu, u barevných pásků jimi lze přepínat barvy nebo dokonce pouštět různé efekty.

Ovladače mají většinou svorkovnici, do které stačí zapojit pásky dle schéma. Některé však mají DC konektor. Zde je zapojení stejné jako když pásky připojujeme k zásuvkovému zdroji. Doporučujeme tedy využít DC konektor.

Líbil se článek? Sdílejte ho s přáteli
Nepropásněte novinky, akce a slevy!
Můžete se kdykoli odhlásit. Zasíláme jednou za 14 dní.
S kým spolupracujeme

        

 

Najdete nás i na MALL.CZ

Kde nás najdete

Vedení společnosti (Kanceláře)

Žitavská 50, 46001 Liberec 

1. patro

 

Kontakty
Logo
Roman Šíp
(Po-Pá, 8-16 hod.)
ELSIP Copyright ©
Vytvořeno na Eshop-rychle.czEshop-rychle.cz